Z wizytą na Festiwalu "Granda".

Utworzono dnia 28.10.2015

W październiku budynek starego dworca PKP opanowali wielbiciele kryminałów - 9 października rozpoczął się Poznański Festiwal Kryminału "Granda". Filmy, inscenizacje, warsztaty a przede wszystkim spotkania z autorami powieści kryminalnych - to wszystko czekało na uczestników Festiwalu. Stęszewski DKK reprezentowała Kasia Kwapisz, której serdecznie dziękujemy za relację i zdjęcia. 

 

Miałam przyjemność uczestniczenia w pierwszym i mam nadzieję nie ostatnim Poznańskim Festiwalu Kryminału GRANDA, który odbył się 9-11 października 2015. Było to prawdziwe święto dla osób, które uwielbiają ten rodzaj literatury. Podczas festiwalu odbyły się ciekawe wykłady, wystawy, gry miejskie i spotkania z „kryminalistami”. Można było też oczywiście kupić książki, gdyż na GRANDZIE pojawiły się najbardziej znane wydawnictwa.

Ja na festiwal wybrałam się w sobotę, 10 października. O godz. 11.00 wysłuchałam bardzo ciekawego wykładu dr Anny Ziółkowskiej „Psychologia zeznań świadków”. Wystąpienie poruszało zagadnienia dotyczące naszej pamięci, sposobu zapamiętywania przez nas zdarzeń, które widzieliśmy albo też w ogóle nie byliśmy ich świadkami. Okazuję się, że w wielu przypadkach nasza pamięć potrafi płatać nam figle i nie jest to zjawisko odbiegające od normy. Udało mi się również zdobyć bilety na Wystawę Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej pt. „Interdyscyplinarna identyfikacja człowieka w aspekcie medyczno-sądowym”. Była ona przeznaczona tylko dla dorosłych i w zupełności się zgadzam z tymi ograniczeniami widowni. Oglądanie autentycznych zdjęć z miejsc zbrodni z pewnością nie jest przeznaczone dla nieletnich. Po wystawie oprowadzali nas pracownicy Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej, którzy z pełnym zaangażowaniem opowiadali o sposobach zadawania ran ( były przykłady części zranionego ciała zanurzone w formalinie), identyfikacji zwłok bądź też przestępcy na podstawie DNA lub fragmentów szkieletu kostnego. Wychodząc z wystawy byłam świadkiem morderstwa i mogłam przyjrzeć się pracy techników policyjnych z Laboratorium Kryminalistyki. Całą inscenizację „Policja! morderstwo na scenie !” komentował pisarz, jak się okazało były policjant Robert Ziółkowski. Na koniec jeszcze posłuchałam wywiadu z Gają Grzegorzewską. Nie miałam jeszcze okazji przeczytać żadnej książki jej autorstwa, ale rozmowa z nią stanowczo mnie zachęciła do nadrobienia zaległości. Potem miały miejsce spotkania z innymi autorami kryminałów, ale ja z powodu ograniczonego czasu nie mogłam wziąć w nich udziału. Z tego co się dowiedziałam organizatorzy Festiwalu już szykują się do kolejnej edycji GRANDY. Ja na pewno się na niego wybiorę i mam nadzieję, że już nie sama ale z innymi miłośnikami kryminałów. Zainteresowanych tym wydarzeniem zapraszam na stronę http://festiwal-granda.pl/ i do zobaczenia za rok na GRANDZIE.