Cudze chwalicie swego nie znacie...

Utworzono dnia 26.09.2018

We wtorek, 25 września, Biblioteka gościła panią Aleksandrę Warczyńską, pracownika WBPiCAK w Poznaniu, specjalistę ds. turystyki, współautorkę strony krajoznawczej www.regionwielkopolska.pl, organizatorkę ponad stu autorskich wycieczek po Wielkopolsce w ramach cyklu: „Wielkopolska bez tajemnic”

Planując  wyjazd na wakacje czy wypady weekendowe, szukamy atrakcyjnych, ciekawych miejsc w odległych zakątkach Polski lub poza granicami kraju. Tymczasem mieszkamy w regionie niezwykłym i niedocenianym. I o tych właśnie miejscach niezwykłych, ciekawych i mało znanych, zgodnie z maksymą „Cudze chwalicie, swego nie znacie…” opowiedziała nam pani Ola, zachęcając do poznawania tego, co mamy na wyciągnięcie ręki.

Przybliżyła ciekawe miejsca Wielkopolski, zarówno związane z naszą bogatą historią, jak i te współczesne. Było więc o początkach państwa polskiego, ludowych krzyżach przydrożnych w Granowcu i Droszewie, wiatrakach w Śmiglu i szlaku kościołów drewnianych.

Obok atrakcji etnograficznych takich jak:  Odpust św. Rocha w Mikstacie i Wielkanocne Turki w Iwanowicach,  podziwialiśmy  współczesne murale  w Poznaniu, Pyzdrach i Jarocinie, a także miejsca i miejscowości nietypowe jak Koniec Świata czy skrzyżowanie rzek nieopodal Wągrowca. Nie zabrakło również opowieści o pierwszych stolicach Polski: Poznaniu i Gnieźnie, wielkopolskich pałacach i nowotomyskim wiklinowym koszu.

Pani Aleksandra, wskazała nam wspaniały sposób na aktywne spędzenie czasu i poznanie najważniejszych atrakcji turystycznych w regionie. Opowiedziała nam o Wielkopolskich questach.

Questy służą zabawie i edukacji, pozwalają na dotarcie do tych miejsc, które podczas tradycyjnego zwiedzania trudno zobaczyć.  Uczestnik zabawy wędruje z ulotką, na której w formie rymowanki umieszczone są zadania i zagadki, przeplatane lokalnymi ciekawostkami, których na próżno szukalibyśmy w przewodnikach. Kierując się tymi wskazówkami dociera do miejsca, w którym została ukryta skrzynia skarbów. Skarbem jest pieczęć, której odcisk przystawia się na ulotce questowej i jest on poświadczeniem przejścia całej ścieżki – mówiła  Aleksandra Warczyńska

My również zachęcamy do skorzystania z tej formy spędzania wolnego czasu, ponieważ Stęszew też ma „swojego” questa – „Stęszew z polotem”. Spróbuj, a w niekonwencjonalny sposób poznasz historię miasta.  Broszurę questowąi można otrzymać w Muzeum Regionalnym w Stęszewie.

Pliki PDF z Questami, także ten o Stęszewie,  można znaleźć na  www.regionwielkopolska.pl. Ulotki można wydrukować.