18.11 - kto obcy, a kto swój? O książce Z. Baumana

Utworzono dnia 12.12.2022

„Trzepot skrzydeł motyla na jednym krańcu globu może wywołać tornado na drugim” – teoria chaosu? Chyba nie tylko…

Wczorajsze spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki jest najlepszym dowodem na to, że niewielka książka potrafi wywołać prawdziwą burzę!

Okazało się, że temat migrantów i uchodźców, poruszony w książce Zygmunta Baumana „Obcy u naszych drzwi” nadal generuje kontrowersje i rzeczywiście dotyka nas w prawdziwym życiu.

Różne koncepcje rozwiązywania problemów migracyjnych mają swoje plusy i minusy, a nad wszystkim panują politycy, których intencje nie zawsze, a można by nawet rzec rzadko, biorą pod uwagę potrzeby społeczeństwa w ogóle i człowieka jako jednostki. Perspektywa spotkania i współżycia z grupami ludzi o odmiennym światopoglądzie, obyczajach i kulturze, a dodatkowo posługujących się innym językiem wzbudza w gospodarzach obawę, a w gościach niepewność: różnice zawsze generowały skrajne emocje.

Podobnie było na naszym spotkaniu: a kto nie słyszał, niech żałuje. Pokuszę się jeszcze o jeden wniosek: gdyby politycy chcieli brać przykład z naszych klubowiczek, już dawno zapomnieliby o globalnych problemach migracyjnych, bo w kwestii porozumienia między ludźmi o odmiennych poglądach mogliby się wiele nauczyć.