19.01.2023

Utworzono dnia 23.01.2023

W nowym roku czas na nowe książki: do czytania i przedyskutowania… Po przymusowej przerwie w grudniu stęszewski Dyskusyjny Klub Książki wrócił do regularnych spotkań, a ponieważ ominęło nas jedno „posiedzenie”, pod obrady wzięliśmy dwie pozycje, mianowicie „Fantastyczne samobójstwo zbiorowe” autorstwa Arto Paasilinny, oraz „Przyzwoitkę” Laury Moriarty.

Jakkolwiek przerażająco brzmi tytuł pierwszej z książek, okazuje się ona optymistyczna w swym przesłaniu: dramatyczna podróż grupy desperatów gotowych zakończyć swoje życie zmienia się nieoczekiwanie w terapeutyczną wędrówkę: nie tylko po najpiękniejszych miejscach Europy, ale też w głąb własnych mrocznych zakamarków. Niebagatelną zaletą tej pozycji był styl autora okraszony ironią i czarnym humorem. Fabuła książki, w której spotykamy tyle życiowych dramatów i porażek, ilu jest bohaterów, a ponadto całkiem sporo problemów społecznych i tych wynikających ze specyficznego klimatu, skłoniła klubowiczów do pewnych refleksji nad zależnością kondycji psychicznej człowieka od prostych, zdawało by się, a jednak jakże istotnych czynników. Bo przecież podejście bohaterów „Fantastycznego samobójstwa…” do własnych porażek uległo diametralnej zmianie po podróży w towarzystwie podobnie myślących i skorych do rozmowy ludzi do miejsc pełnych słońca, pysznego jedzenia i spektakularnych widoków. Okazuje się, że najprostsze rozwiązania są… najprostsze!

Jeżeli wydawało się komuś, że przyzwoitki do wybitnie nudny temat, powinien sięgnąć po „Przyzwoitkę” Laury Moriarty. Z zasady postrzegana jako tło lub dodatek, w tej książce Cora – tytułowa przyzwoitka – staje się główną aktorką spektaklu. Spektaklu niezwykłego, bo obejmującego czas niemalże wieku, od końca XIX po lata 70. XX stulecia – tak długo żyła nasza bohaterka i ten właśnie okres pokazuje nam przez pryzmat własnych doświadczeń życiowych. A są to doświadczenia niezwykle bogate i różnorodne: od sierocińca po dostatnie życie małżonki wziętego prawnika, od przaśnego życia na farmie w Kansas po zgiełk i awangardę Nowego Jorku, od idylli małomiasteczkowego trwania w lokalnym towarzystwie nobliwych żon po dramat rozdarcia między szczęściem męża i dzieci, a własnymi pragnieniami. W tle widzimy przemiany społeczne i obyczajowe Stanów Zjednoczonych, rozwój techniki i kultury, ale także problemy braku tolerancji wobec osób innej rasy, orientacji seksualnej, czy pochodzenia, oraz ewolucję postrzegania ich w społeczeństwie poprzez dekady życia głównej bohaterki. Napisana w potoczystym stylu i zgrabnie skonstruowana, „Przyzwoitka” spotkała się z bardzo dobrymi recenzjami naszych klubowiczek.

Jak widać, członkostwo w Dyskusyjnym Klubie Książki oferuje nie tylko możliwość czytania wartościowych książek – daje też okazję do wyrażania swoich przemyśleń i emocji, a także dzielenia się nimi. Zatem kto nie tylko lubi czytać, ale także wymieniać się swoimi spostrzeżeniami z tymi, którzy czytają to samo, będzie mile widzianym gościem na spotkaniach naszego stęszewskiego DKK.