„Lucky Ship” czyli lutowy rejs Batorym, 29.02.2024r.

Utworzono dnia 18.03.2024

Na drugim w tym roku spotkaniu DKK skorzystałyśmy z niepowtarzalnej okazji wypłynięcia w sentymentalny rejs kultowym polskim transatlantykiem. Dla jednych była to podróż przez wspomnienia i retrospekcje, dla innych pierwsze zetknięcie z pięknym olbrzymem. Wszystko to za sprawą Bożeny Aksamit i jej reportażu „Batory. Gwiazdy, skandale i miłość na transatlantyku”.

                Tytuł sugeruje mocny nacisk na życie towarzyskie i liczne wojaże pokładowe pasażerów. Sięgając po książkę można spodziewać się narracji nastawionej na blichtr, blask i flesze, ploteczki i wiele relacji romantyczno-erotycznych. Nie jest to jednak dominująca część „Batorego”, a raczej jej niewielki wycinek. Autorka przeprowadza czytelnika przez 36-letnią historię legendy bezpowrotnie minionej epoki transatlantyków. Batory był wyjątkowy nie tylko ze względu na długość służby pod polską banderą. Spotykamy się na nim z kontrowersyjnymi kapitanami, których życiorysy ubarwiają opowieść. Eustazy Borkowski momentami rozbawia do łez. Poznajemy ludzi, którzy tworzyli podstawy polskiej marynarki po odzyskaniu niepodległości. Na pokładzie liniowca Gdynia-Ameryka przeżywamy czasy przedwojenne aż do PRL-owskiej smutnej rzeczywistości. Pływamy po całym świecie, spotykając znamienitych pasażerów z całego globu. Poznajemy poruszającą historię angielskich dzieci ewakuowanych statkiem z Wysp do Australii. To wszystko tworzy zgrabną opowieść szczęśliwego statku, który widział niejedno. Na plus uznajemy również szatę graficzną okładki oraz zdjęcia wnętrz, kapitanów, portów i innych szczegółów upiększających odbiór.

                Lutowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki za nami. Wróciłyśmy z wirtualnej podróży całe i zdrowe, spragnione kolejnych historii. Oczywiście widzimy się w marcu, tym razem z książką o Szwecji i jej mieszkańcach. Dyskusja jak zwykle zapowiada się ciekawie. Będzie się działo!