Marcowa podróż do Szwecji, 21.03.2024r.

Utworzono dnia 25.03.2024

Rok 2024 okazuje się dla stęszewskiego Dyskusyjnego Klubu Książki rokiem podróży przez świat. Styczeń spędziłyśmy w Turcji, w lutym wypłynęłyśmy w rejs polskim transatlantykiem, a marzec jest okazją do odwiedzin w Szwecji i dyskusji o tym, z jakimi problemami borykają się Szwedzi. Do tego często idealizowanego kraju zabrała nas Katarzyna Tubylewicz z książką „Moraliści. Jak Szwedzi uczą się na błędach i inne historie”.

 Autorka „Moralistów” skupia się na utopijnym w odbiorze społeczeństwie, które mierzy się z trudami konfliktów, imigracji i nieograniczonego właściwie napływu uchodźców do kraju. W obliczu zwiększającego się i ciągle aktualnego zjawiska migracji zarobkowych i uchodźczych temat ten wydaje się niezwykle ważny i wart przedyskutowania. Szwedzi w książce Tubylewicz wykazują się swoistym dualizmem zachowań. Z jednej strony, chcąc być może zagłuszyć swoje wyrzuty sumienia z czasów wojennych, z otwartymi ramionami przyjmują rzesze uchodźców. Z drugiej zaś stoją na straży swoich własnych przekonań i wypracowanych wartości demokratycznych. Autorka, dając głos osobom o różnych perspektywach, prowokuje do wielu pytań. Czy można pogodzić prawa kobiet z religią uchodźców? Czy da się stworzyć bezpieczne społeczeństwo, w którym przeplatają się tak dalekie, różne od siebie kultury? Czy Szwedzi uczą się na błędach? Książka nie daje odpowiedzi na te pytania wprost, ale skłania ku refleksji i przejrzeniu się w zwierciadle naszych codziennych problemów.

Marcowe spotkanie o zabarwieniu szwedzkim urozmaiciły nam przysmaki z tego kraju, takie jak cynamonki, ciasteczka czy regionalne cukierki. Było przepysznie, a rozmowa toczyła się niezwykle ciekawie. W kwietniu czeka na nas dyskusja o „Prostych równoległych” Agaty Romaniuk. Przekornie nie będzie mowy o matematyce, a o… muzyce. Jesteście ciekawi szczegółów? W takim razie zapraszamy serdecznie na kolejne – kwietniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.