Wszystkie kolory Stambułu 25.01.2024

Utworzono dnia 23.02.2024

2024 rok zaczęłyśmy z przytupem, przenosząc się do największego i najludniejszego miasta w Turcji. Zabrała nas tam Elif Shafak autorka powieści - Bękart ze Stambułu. Shafak jest jednocześnie jedną z czołowych tureckich feministek, za swój aktywizm na rzecz praw kobiet została w swoim kraju wyklęta.

Bękart ze Stambułu jest opowieścią o dwóch, związanych ze sobą rodzinach – tureckiej Kaznaci i armeńskiej Czachmachczin. Ich losy związane są z okrutną historią ludobójstwa Ormian i echem wydarzeń z początku XX wieku. Bohaterki to silne, wyraziste postaci kobiece trzech pokoleń. Są różne pod każdym względem, jednak świetnie sobie radzą, żyjąc pod jednym dachem i walcząc o swoje miejsce w społeczeństwie, w jakim przyszło im żyć. Nie są jednak wolne od uprzedzeń i indywidualnych wyobrażeń na temat sprawiedliwości dziejowej w Turcji. W „Bękarcie” mężczyzn prawie nie widać, choć nie pozostają bez wpływu na losy kobiet. Książka podejmuje również niezwykle trudny temat poszukiwania spokoju, prawdy i uczciwości po historii obfitującej w konflikty oraz nienawiść. Wydawać by się mogło, że bagaż ciężkich doświadczeń bohaterek jest olbrzymi, choć to jeszcze nie koniec cierpień i traum zwłaszcza dla jednej z nich. Zetknięcie się z taką lekturą musiało zaowocować pogłębioną dyskusją Klubowiczek i tak też się stało.

Tak minęło nam pierwsze spotkanie stęszewskiego Dyskusyjnego Klubu Książki. Lista atrakcyjnych lektur do przeczytania nam się wydłuża, więc oczywiście kontynuujemy nasze spotkania i serdecznie zapraszamy chętnych do udziału w spotkaniach – zwyczajowo w jeden czwartek w miesiącu :)