DKK

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Aktualności, strona 2 z 8

30 marca - "Dziady i dybuki"

Utworzono: 02.04.2023

Marcowe spotkanie stęszewskiego Dyskusyjnego Klubu Książki za nami: tym razem gościła u nas pozycja Jarosława Kurskiego „Dziady i dybuki”. Ta wydawnicza „świeżynka” to książka autobiograficzna, historyczna, społeczna i detektywistyczna zarazem, bo autor z iście śledczym zacięciem tropi losy własnej rodziny: zarówno te przekazywane przez rodziców i dziadków, jak i te ukrywane skrzętnie, aby nigdy nie ujrzały światła dziennego.

Upór i umiejętności zawodowego dziennikarza, jakim jest Kurski, pozwoliły wielu faktom wyjść na jaw i ukazać koligacje rodzinne, oraz niesamowite wręcz dzieje jego rodziny na tle dwudziestowiecznej historii Polski i Europy (a niektóre wątki sięgają nawet dalszych części całego świata i obrazów polskiej współczesności XXI wieku…).

 

Fascynujący świat Chin - spotkanie 23.02.2023

Utworzono: 01.03.2023

Książka Mo Yana „Obfite piersi, pełne biodra” przeniosła nas do egzotycznych Chin w jeszcze bardziej „egzotyczne” czasy burzliwych przemian politycznych i społecznych, które miały miejsce w Kraju Środka od początku aż do połowy dwudziestego stulecia. Niemniej burzliwie toczyły się losy rodziny głównego bohatera i jednocześnie narratora powieści: rodzinne i polityczne uwikłanie jej członków w konflikty różnych frakcji i wojny między nimi nawzajem, jak też w walkę z japońskim najeźdźcą, stanowią prawdziwą plątaninę zależności – czasami trudną do zapamiętania.

19.01.2023

Utworzono: 23.01.2023

W nowym roku czas na nowe książki: do czytania i przedyskutowania… Po przymusowej przerwie w grudniu stęszewski Dyskusyjny Klub Książki wrócił do regularnych spotkań, a ponieważ ominęło nas jedno „posiedzenie”, pod obrady wzięliśmy dwie pozycje, mianowicie „Fantastyczne samobójstwo zbiorowe” autorstwa Arto Paasilinny, oraz „Przyzwoitkę” Laury Moriarty.

 

18.11 - kto obcy, a kto swój? O książce Z. Baumana

Utworzono: 12.12.2022

„Trzepot skrzydeł motyla na jednym krańcu globu może wywołać tornado na drugim” – teoria chaosu? Chyba nie tylko…

Wczorajsze spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki jest najlepszym dowodem na to, że niewielka książka potrafi wywołać prawdziwą burzę!

Okazało się, że temat migrantów i uchodźców, poruszony w książce Zygmunta Baumana „Obcy u naszych drzwi” nadal generuje kontrowersje i rzeczywiście dotyka nas w prawdziwym życiu.

20.10 Ornitologicznie na spotkaniu DKK

Utworzono: 21.10.2022

Wczorajszy wieczór członków Dyskusyjnego Klubu Książki upłynął pod znakiem skrzydeł, dziobów i pazurów, jako że książką do omówienia była „Noc sów” Jacka Karczewskiego.

22.09 spotkanie DKK razy dwa

Utworzono: 23.09.2022

Wrześniowe spotkanie DKK zmusiło klubowiczki do sprężenia się po wakacyjnym relaksie, bo do omówienia mieliśmy aż dwie pozycje: „Dom Holendrów” Ann Patchett oraz „Boginie z Žitkowej” Kateřiny Tučkowej. Tym samym udało się nam połączyć dwa światy nie tylko geograficznie, ale też kulturowo oddalone od siebie niemalże o lata świetlne.