Spotkanie „Dinozaury- pradawni władcy Ziemi”

Utworzono dnia 08.07.2024
Spotkanie „Dinozaury- pradawni władcy Ziemi” okazało się prawdziwym hitem! 
Dr Kamil Gruntmejer przedstawił fascynujące rzeczy o wymarłych stworzeniach i pracy paleontologów.
Okazało się, że licznie przybyli pasjonaci dinozaurów posiadają ogromną wiedzę na ich temat. Wiedzę, która dorosłych wprawiła w osłupienie.
Nazwy poszczególnych gatunków i ich wygląd, miejsce odkrycia były zwyczajną częścią dyskusji z Panem Kamilem.
Rozmawialiśmy o tym które z prehistorycznych stworzeń żyjące sto i więcej milionów lat temu możemy nazwać dinozaurami, a które tu nie przynależą. Porównywaliśmy wizerunki dinozaurów popularne dzięki filmom i grom komputerowym z prawdziwym, udowodnionym naukowo wyglądem tych stworzeń. Poznaliśmy dinozaury odkryte przez polskich naukowców, jak i te które odkryto na terenie Polski, np. stwór nazwany „Smokiem Wawelskim” – i niestety wcale nie znaleziono go w Krakowie!
Niezmiernie ekscytującą częścią spotkania było odgadywanie, a później oglądanie skamieniałości. 
Do rąk dzieci powędrował ząb tyranozaura, megalodona, amonit, trylobit i największy pazur odkryty jak dotąd na świecie, 100 - centymetrowy pazur dwunożnego terizinozaura.
W przypadku niektórych, bardzo rzadkich skamieniałości paleontolog pokazywał ich repliki.
Uśmiechy i ciekawe reakcje uczestników wzbudziła skamielina zwana koprolitem – jeśli ktoś kto lubi paleontologię jeszcze nie wie co to ? – radzimy poszukać.
Spotkanie było superciekawe i udane, a dzieci okazały się świetnymi specjalistami. Kto wie może przyszłymi paleontologami :)
 
Zdjęcia do obejrzenia w naszej galerii.
 
13 sierpnia zapraszamy na drugie spotkanie z Panem Kamilem – tym razem dotyczące epoki bliższej w czasie: „Megabestie – życie po dinozaurach”, gdzie będzie mowa o mamutach, tygrysach szablozębnych i innych megastworach.
Trwają już zapisy telefoniczne pod nr 61 813 40 92. Zapraszamy dzieci w wieku 5-12 lat. Udział jest bezpłatny.