Spotkanie z gen. Czempińskim. Wstęp wolny

Utworzono dnia 08.10.2023
Zapraszamy na spotkanie z wyjątkowym człowiekiem, który odegrał wielką rolę w polskiej historii stosunków międzynarodowych i bezpieczeństwa państwa.
 27 października w Stęszewie gościć będzie ????Gromosław Czempiński ???? – generał brygady, funkcjonariusz służb specjalnych PRL i RP, dyplomata. W latach 1993–1996 Szef Urzędu Ochrony Państwa.
Spotkanie odbędzie się w  Hali widowiskowo-sportowej w Stęszewie, ul. Poznańska 22A o godz. 17.00.  Rozmowę poprowadzi historyk, Przemysław Pawlak.  WSTĘP WOLNY! 
Gen. Czempiński urodził się w Obornikach w Wielkopolsce, gdzie ukończył szkołę średnią. Po studiach na Wyższej Szkole Ekonomicznej w Poznaniu, w 1972 r. rozpoczął służbę funkcjonariusza wywiadu SB. W trakcie kariery dyplomatycznej pracował m.in. w Konsulacie Generalnym PRL w Chicago, Polskim Przedstawicielstwie przy ONZ w Genewie. W latach 90-tych kierował Urzędem Ochrony Państwa.
Najsłynniejszą z ujawnionych operacji polskiego wywiadu, w której brał udział, była „Operacja Samum” ( w 1999 r. powstał również film o tym samym tytule w reż. Władysława Pasikowskiego).
Gen. Czempiński został odznaczony za zgodą Prezydenta USA George’a Busha wysokim odznaczeniem CIA. Miał znaczący udział w stworzeniu Jednostki Wojskowej 2305 GROM, której legendę pierwszy dowódca Sławomir Petelicki wywodził od uczczenia Gromosława Czempińskiego.
O tych i wielu innych wątkach ze swojej bogatej biografii generał opowie na spotkaniu z mieszkańcami.
 Zapraszamy!