Spotkanie z legendą światowego żeglarstwa - relacja

Utworzono dnia 27.03.2023

zobacz zdjęcia ze spotkania 

Słynnego żeglarza powitał burmistrz Miasta i Gminy Stęszew, Włodzimierz Pinczak, spotkanie prowadziła Justyna Stoltmann-Prędka, dyrektor Biblioteki Publicznej w Stęszewie.

Żeglarskie osiągnięcia Krzysztofa Baranowskiego są szeroko znane w Polsce i na całym świecie. W latach 1972-73 jako drugi Polak opłynął samotnie kulę ziemską na jachcie „Polonez” wybierając  trudniejszą trasę z zachodu na wschód opływając m. in.  Przylądek Horn. Opis tej wyprawy możemy poznać czytając książki „Polonezem dookoła świata” czy „Droga na Horn”.

Drugi samotny rejs dookoła świata K. Baranowski odbył w latach 1999-2000 na jachcie „Lady B.” Kapitan Baranowski nieprzerwanie dowodził żaglowcami podczas licznych rejsów załogowych. Zainicjował budowę dwóch żaglowców: trójmasztowej barkentyny „Pogoria” (1980 r.) i stalowego brygu „Fryderyk Chopin” (1992 r.)

W latach 80 tych kapitan założył „Szkołę pod żaglami Krzysztofa Baranowskiego” – celem było zaszczepienie pasji do żeglowania wśród młodzieży. Szkoła funkcjonuje do dnia dzisiejszego – nadal organizowane są edukacyjne rejsy, podczas których młodzież z Polski i zagranicy uczy się żeglowania na pokładzie żaglowca „STS Pogoria”.

Krzysztof Baranowski jest pisarzem, dziennikarzem i publicystą. Swoimi doświadczeniami
i przygodami z oceanicznych wypraw dzieli się w ponad 20 książkach oraz filmach dokumentalnych. Popularyzuje wiedzę o żeglarstwie dalekomorskim poprzez telewizję
i artykuły prasowe.

Podczas spotkania w Stęszewie kpt Baranowski opowiadał m.in. o tym jak został jednym
z najmłodszych polskich kapitanów, na czym polegał egzamin kapitański, jak przygotowywał się do samotnej żeglugi. Wyjaśniał czym są „ryczące czterdziestki”, jak konserwuje się żywność na jachcie. Odpowiadał ze szczegółami na pytania uczestników dotyczące np. snu podczas samotnej żeglugi, najbardziej groźnych sytuacji jakie zdarzyło mu się przetrwać, takich jak wywrotka masztami do dołu, zagrożenie ze strony piratów. Opowiadał o tym jak radzić sobie z samotnością podczas rocznego rejsu, który ma wielki wpływ na ludzką psychikę. Dla osób żyjących na lądzie i nie znających się na sprawach morskich były to fascynujące informacje.

Biblioteka Publiczna zaprezentowała w tym dniu kilkanaście tytułów autorstwa
K. Baranowskiego dostępnych do wypożyczenia w swoich placówkach. Po spotkaniu można było zakupić książki kapitana oraz uzyskać autograf – w kolejce ustawiło się mnóstwo osób.

Spotkanie z pkt Baranowskim było wspaniałą okazją by być bliżej żeglarstwa, mórz i oceanów. Kto wie? Może w niejednym młodym człowieku słuchającym kapitana obudziło się zainteresowanie żeglarstwem, które uczy dyscypliny, wytrwałości, kompetencji i dobrej życiowej organizacji.

Współorganizatorami wydarzenia byli: Biblioteka Publiczna w Stęszewie, Gmina Stęszew, Dom Kultury w Stęszewie, firma Protan Elmark.

Szczególne podziękowania należą się Panu Piotrowi Bąkowskiemu, wiceprezesowi Protan Elmark, który umożliwił realizację spotkania.