Jubileusz Biblioteki

Utworzono dnia 18.12.2018

Każdy Jubileusz jest niezwykłym świętem. To odpowiedni czas na refleksje, wspomnienia

i podsumowanie dokonań biblioteki. To również czas podziękowań.

Historia bibliotek publicznych w Stęszewie sięga początków XX w. W 1939 r. czynne były w mieście 3 biblioteki publiczne: parafialna, Towarzystwa Młodych Przemysłowców i Towarzystwa Czytelni Ludowych.
Rodowód naszej placówki sięga 1948 roku.
W ciągu dziesięcioleci zmieniały się siedziby i ludzie pracujący w bibliotece. W latach 80-tych ówczesna dyrektor – pani Danuta Latosik dotarła do osób związanych z powstaniem placówki i ustaliła, że pierwotnym jej kierownikiem był Jan Wysocki, który prowadził bibliotekę do połowy 1949 r. Wypożyczalnia mieściła się wówczas w tzw. Pasterówce przy ulicy Poznańskiej.
Kolejną osobą kierującą pracą stęszewskiej książnicy była Maria Zaremba organizująca bibliotekę w nowej siedzibie – przy ulicy Kosickiego i prowadząca ją do połowy 1951 r.

Następnie obowiązki kierownika biblioteki przejęła Helena Szurek, pełniąc tę funkcję do 1963 r.

Trzynastolecie - do 1976 r. - upłynęło w bibliotece pod kierownictwem Wandy Torzeckiej. Wówczas Miejska Biblioteka Publiczna w Stęszewie zajmowała 2 izby przy ul. Kościańskiej.

W 1973 r. nastąpiły zmiany w administracji państwowej, co pociągnęło za sobą zmiany w sieci bibliotecznej. Konsekwencją tychże zmian było podporządkowanie bibliotek gromadzkich w Będlewie, Strykowie i Jeziorkach bibliotece gminnej w Stęszewie. Wówczas biblioteka w Stęszewie objęła opieką trzy filie.

W 1976 r. księgozbiór biblioteki liczył już 13000 woluminów i dotychczasowy lokal okazał się niewystarczający. Nastąpiła wówczas ponowna zmiana kierownika biblioteki. Stanowisko to objęła Danuta Latosik – późniejszy dyrektor, która zorganizowała dwukrotnie przeprowadzkę placówki – w roku 1976 do lokalu w Rynku, zaś w 1993 do siedziby przy ul. Poznańskiej.

W trakcie długoletniej pracy pani Latosik rozbudowano także gminną sieć biblioteczną.

W roku 1986 zorganizowano filię w Trzebawiu, natomiast w roku 1990 dzięki porozumieniu

z Biblioteką Raczyńskich otwarto filię w Sapowicach. Zakupując komputery i program biblioteczny SOWA w 2003 r. zainaugurowano przygodę bibliotekarzy z komputerami. W roku 2005 dyrektorem biblioteki została  Anna Krupecka.  2008 rok to pierwsze elektroniczne wypożyczenia, a od 2014 jest to możliwe w naszych filiach. Czytelnicy biblioteki mogą korzystać katalogu on-line i bezpłatnego Internetu.

Od 2012 roku placówką kieruje Alicja Skrzypczak. Ważnym wydarzeniem, w 2016 roku dla biblioteki i lokalnej społeczności była przeprowadzka placówki do nowego – 200 metrowego – lokalu.

Lokal, który teraz zajmujemy udało się uzyskać dzięki staraniom Burmistrza pana Włodzimierza Pinczaka. Wymagał on generalnego remontu i sporych nakładów finansowych, które poniósł samorząd.

Serdecznie dziękuję, Burmistrzowi, władzom  samorządowym i Radnym Gminy Stęszew,  że swymi działaniami przyczyniacie się do tego, by biblioteka mogła ciągle się rozwijać, wzbogacać księgozbiór, służyć lokalnej społeczności, a my bibliotekarze pracować w dobrych warunkach.

Obecnie biblioteka, to nie tylko wypożyczalnia zbiorów, ale także miejsce dla wszystkich, którzy kochają książki i wszystko to co się wokół niej dzieje. To miejsce spotkań autorskich, akcji czytelniczych, dyskusyjnych klubów książki, konkursów, zajęć dla dzieci.

Dziękuję naszym gościom za życzenia, gratulacje, upominki i ciepłe słowa.

Szczególne podziękowania kieruję do panu Burmistrza, za piękne i mądre słowa zawarte w liście gratulacyjnym, za docenienie działań podejmowanych przez bibliotekę służących rozwojowi kulturalnemu miasta.

Dziękuję wszystkim za współpracę oraz pozytywny stosunek do naszej Biblioteki.

 

Alicja Skrzypczak

P.O. Dyrektora Biblioteki