Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Jubileusz Biblioteki

Utworzono dnia 18.12.2018
Czcionka:

Każdy Jubileusz jest niezwykłym świętem. To odpowiedni czas na refleksje, wspomnienia

i podsumowanie dokonań biblioteki. To również czas podziękowań.

Historia bibliotek publicznych w Stęszewie sięga początków XX w. W 1939 r. czynne były w mieście 3 biblioteki publiczne: parafialna, Towarzystwa Młodych Przemysłowców i Towarzystwa Czytelni Ludowych.
Rodowód naszej placówki sięga 1948 roku.
W ciągu dziesięcioleci zmieniały się siedziby i ludzie pracujący w bibliotece. W latach 80-tych ówczesna dyrektor – pani Danuta Latosik dotarła do osób związanych z powstaniem placówki i ustaliła, że pierwotnym jej kierownikiem był Jan Wysocki, który prowadził bibliotekę do połowy 1949 r. Wypożyczalnia mieściła się wówczas w tzw. Pasterówce przy ulicy Poznańskiej.
Kolejną osobą kierującą pracą stęszewskiej książnicy była Maria Zaremba organizująca bibliotekę w nowej siedzibie – przy ulicy Kosickiego i prowadząca ją do połowy 1951 r.

Następnie obowiązki kierownika biblioteki przejęła Helena Szurek, pełniąc tę funkcję do 1963 r.

Trzynastolecie - do 1976 r. - upłynęło w bibliotece pod kierownictwem Wandy Torzeckiej. Wówczas Miejska Biblioteka Publiczna w Stęszewie zajmowała 2 izby przy ul. Kościańskiej.

W 1973 r. nastąpiły zmiany w administracji państwowej, co pociągnęło za sobą zmiany w sieci bibliotecznej. Konsekwencją tychże zmian było podporządkowanie bibliotek gromadzkich w Będlewie, Strykowie i Jeziorkach bibliotece gminnej w Stęszewie. Wówczas biblioteka w Stęszewie objęła opieką trzy filie.

W 1976 r. księgozbiór biblioteki liczył już 13000 woluminów i dotychczasowy lokal okazał się niewystarczający. Nastąpiła wówczas ponowna zmiana kierownika biblioteki. Stanowisko to objęła Danuta Latosik – późniejszy dyrektor, która zorganizowała dwukrotnie przeprowadzkę placówki – w roku 1976 do lokalu w Rynku, zaś w 1993 do siedziby przy ul. Poznańskiej.

W trakcie długoletniej pracy pani Latosik rozbudowano także gminną sieć biblioteczną.

W roku 1986 zorganizowano filię w Trzebawiu, natomiast w roku 1990 dzięki porozumieniu

z Biblioteką Raczyńskich otwarto filię w Sapowicach. Zakupując komputery i program biblioteczny SOWA w 2003 r. zainaugurowano przygodę bibliotekarzy z komputerami. W roku 2005 dyrektorem biblioteki została  Anna Krupecka.  2008 rok to pierwsze elektroniczne wypożyczenia, a od 2014 jest to możliwe w naszych filiach. Czytelnicy biblioteki mogą korzystać katalogu on-line i bezpłatnego Internetu.

Od 2012 roku placówką kieruje Alicja Skrzypczak. Ważnym wydarzeniem, w 2016 roku dla biblioteki i lokalnej społeczności była przeprowadzka placówki do nowego – 200 metrowego – lokalu.

Lokal, który teraz zajmujemy udało się uzyskać dzięki staraniom Burmistrza pana Włodzimierza Pinczaka. Wymagał on generalnego remontu i sporych nakładów finansowych, które poniósł samorząd.

Serdecznie dziękuję, Burmistrzowi, władzom  samorządowym i Radnym Gminy Stęszew,  że swymi działaniami przyczyniacie się do tego, by biblioteka mogła ciągle się rozwijać, wzbogacać księgozbiór, służyć lokalnej społeczności, a my bibliotekarze pracować w dobrych warunkach.

Obecnie biblioteka, to nie tylko wypożyczalnia zbiorów, ale także miejsce dla wszystkich, którzy kochają książki i wszystko to co się wokół niej dzieje. To miejsce spotkań autorskich, akcji czytelniczych, dyskusyjnych klubów książki, konkursów, zajęć dla dzieci.

Dziękuję naszym gościom za życzenia, gratulacje, upominki i ciepłe słowa.

Szczególne podziękowania kieruję do panu Burmistrza, za piękne i mądre słowa zawarte w liście gratulacyjnym, za docenienie działań podejmowanych przez bibliotekę służących rozwojowi kulturalnemu miasta.

Dziękuję wszystkim za współpracę oraz pozytywny stosunek do naszej Biblioteki.

 

Alicja Skrzypczak

P.O. Dyrektora Biblioteki

 

 

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Lipiec 2019
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 48

W poprzednim tygodniu: 65

W tym miesiącu: 187

W poprzednim miesiącu: 341

Wszystkich: 28840

Znajdź nas na Facebooku