Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

"Machiną przez Chiny" z Łukaszem Wierzbickim

Utworzono dnia 24.10.2017
Czcionka:

W poniedziałek 23 października br. odbyło się w stęszewskiej bibliotece spotkanie z Łukaszem Wierzbickim, autorem książek dla dzieci, podróżnikiem. Na spotkanie z pisarzem zaprosiliśmy uczniów szkoły podstawowej ze Stęszewa i  Modrza (45 osób).

Pan Łukasz opowiadał o swoich książkach dla dzieci: o Kazimierzu Nowaku, nieustraszonym podróżniku z Poznania, który przemierzył Afrykę rowerem, o niedźwiadku Wojtku, kompanie polskich żołnierzy Armii Andersa ( ciekawostka – w Edynburgu odsłonięto pomnik niedźwiedzia Wojtka), o zakonniku Benedykcie Polaku, który zawiózł list papieski do władcy tajemniczych Mongołów. Wreszcie o powieści podróżniczej „Machiną przez Chiny” opartej na prawdziwej historii. Otóż w 1934 roku świeżo upieczeni małżonkowie – Halina i Stach Bujakowscy wyruszają w szaloną podróż poślubną do Chin… motocyklem. Szlak prowadził przez Turcję, Persję, Indie aż do Szanghaju. Machina często niedomaga, a azjatyckie pustynie i dżungle przynoszą liczne niebezpieczne i fascynujące przygody. Pisarz nie tylko opowiadał dzieciom o czym jest książka, ale zachęcił ich do wcielenia się w rolę bohaterów książki. W drodze do Chin uczestnicy wyprawy napotkali na wiele nietypowych sytuacji: najpierw na przeszkodzie staną im turecki policjant, który dzięki słoikowi konfitur przepuścił ich przez granicę, potem spotkana przy drodze śpiąca tygrysica w Indiach czy wizyta w porcelanowym pałacu.  Wszystkie swoje opowieści pan Łukasz ubarwił humorem, talentem aktorskim, prezentacją multimedialną wzbogaconą o zaskakujące efekty dźwiękowe oraz niezwykłymi rekwizytami.

Opowiedział też o najnowszej powieści dla dzieci -  o Aleksandrze Dobie - znanym polskim podróżniku i kajakarzu z Polic. Książka ukaże się pod tytułem „Ocean to pikuś”

Spotkanie klamrą spięło wyświetlone na ekranie - na początku i na końcu – zdjęcie 6-letniego Łukasza Wierzbickiego, który jako dziecko marzył by zostać pisarzem.  I to marzenie się ziściło.  Pan Łukasz zostawił nam ważne przesłanie: Warto marzyć i wierzyć, że marzenia mogą się spełnić. 

Po spotkaniu autor chętnie odpowiadał na zadawane mu pytania, każdy mógł kupić książkę pisarza i otrzymać autograf.

Książki pana Łukasza Wierzbickiego są w zbiorach naszej biblioteki. Zachęcamy do skorzystania z naszej oferty.

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Styczeń 2021
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 9

W poprzednim tygodniu: 81

W tym miesiącu: 206

W poprzednim miesiącu: 380

Wszystkich: 35177

Znajdź nas na Facebooku