Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Szymon Hołownia - relacja ze spotkania.

Utworzono dnia 28.11.2019
Czcionka:

26 listopada,  dzięki  inicjatywie  trzech placówek : Biblioteki Publicznej, Domu Kultury i Stęszewskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku,  odbyło się spotkanie z Szymonem Hołownią – człowiekiem o wielu twarzach: pisarzem, prezenterem telewizyjnym, dziennikarzem oraz osobą, która założyła dwie fundacje aktywnie wspierające dzieci w Afryce.

Licznie zgromadzonych uczestników spotkania przywitał dyrektor Domu Kultury pan Mateusz Niedźwiedź. Prowadzący rozpoczął spotkanie od  tematu literatury, liczba książek napisanych przez Gościa jest wręcz imponująca. Publicysta mówił o swojej wierze, wszyscy wiemy, że jest on osobą głęboko wierzącą i stara się w życiu kierować nie tylko 10 przykazaniami. Pisarz wiele miejsca poświęcił ochronie przyrody, ekologii i naszym „braciom mniejszym”.

W dalszej części rozmowy opowieść płynnie przeplatała się z osobistymi wspomnieniami z Czarnego Lądu, gdzie od kilku lat – w nierzadko trudnych warunkach socjalnych i politycznych - działają Fundacje Kasisi i Dobra Fabryka finansujące, m.in. działalność Domu Dziecka w Kasisi w Zambii, hospicjum w Kabudze w Rwandzie, wiejskiego szpitala i ośrodka leczenia głodu w Ntamugendze w Demokratycznej Republice Konga, spółdzielni rolniczej w Burkina Faso i szkoły zawodowej w Senegalu.

Uczestnicy spotkania poznali również szczegóły nowego projektu, w realizację którego zaangażowany jest Szymon Hołownia dotyczącego budowy pierwszego wiejskiego hospicjum w jego małej ojczyźnie - na Podlasiu, przygotowywanego przez Fundację Hospicjum Proroka Eliasza w Michałowie.

Słuchacze byli bardzo zainteresowani możliwością kandydowania pana Szymona Hołowni na prezydenta, okazując jednocześnie pozytywny odbiór tego pomysłu -  jednoznacznej odpowiedzi nie było.

Publicysta podziękował za mile spędzony czas i zaapelował do ludzi o pomoc dla jego nowej fundacji Kasisi, w miarę możliwości oczywiście. Później podpisywał swoje książki, które można było na miejscu zakupić. Pieniądze ze sprzedaży książek zasiliły konto fundacji.

Biblioteka w swoich zbiorach posiada książki autorstwa Szymona Hołowni.

Zapraszamy do wypożyczalni i życzymy ciekawej lektury.

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Lipiec 2020
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 70

W poprzednim tygodniu: 75

W tym miesiącu: 109

W poprzednim miesiącu: 333

Wszystkich: 33059

Znajdź nas na Facebooku