23 marca - spotkanie z kpt. Krzysztofem Baranowskim

Utworzono dnia 21.02.2023

Krzysztof Baranowski, kapitan jachtów żaglowych, pisarz i dziennikarz, jako drugi Polak w historii samotnie okrążył kulę ziemską. Jest założycielem Szkoły pod Żaglami.

Krzysztof Baranowski, znany jako "Kapitan", to jeden z nielicznych śmiałków, który samotnie, na pokładzie jachtu żaglowego, opłynął kulę ziemską. Jest autorem wielu książek o tematyce marynistycznej. To zarówno reportaże, jak i beletrystyka, w tym zbiory opowiadań inspirowanych jego własnymi przeżyciami na morzu. Warto wymienić tu choćby zbiór opowiadań i reportaży "Bujanie w morskiej pianie" oraz książkę wspomnieniową "Kapitan kuk".

Kapitan Baranowski urodził się we Lwowie w roku 1938. Na Politechnice Wrocławskiej uzyskał tytuł inżyniera elektronika. Następnie ukończył Studium Dziennikarskie Uniwersytetu Warszawskiego. Od końca lat 60. często gościł na antenie TVP w programach dla dzieci i młodzieży. Później sam został komentatorem telewizyjnym, propagując żeglarstwo, które od zawsze było największą z jego pasji. Baranowski dwukrotnie opłynął samotnie Ziemię.

Krzysztof Baranowski pierwszą wyprawę odbył na jachcie "Polonez" w latach 1972-1973. Wyprawa rozpoczęła się od wzięcia udziału w regatach żeglarskich na trasie Plymouth (Wielka Brytania) do Newport (Stany Zjednoczone). Baranowski zajął w nich 12. miejsce, po czym kontynuował żeglugę przez Kapsztad, Hobart (Tasmania), Stanley (Falklandy), zawijając ostatecznie na powrót do Plymouth. W październiku 1999 roku podjął kolejną samotną wyprawę, tym razem w przeciwnym kierunku (trasą równikową). Rejs odbył na jachcie "Lady B." i zakończył go w sierpniu 2000 roku.

Wiele razy brał udział również w wyprawach z załogą. Swój pierwszy rejs wzdłuż wybrzeży Ameryki Południowej odbył jako kucharz i to właśnie wspomnieniom z tego okresu poświęcona jest książka "Kapitan kuk". Był inicjatorem budowy żaglowców "Pogoria" i "Fryderyk Chopin". To właśnie Krzysztof Baranowski powołał do życia Szkołę pod Żaglami.

Najważniejsze rejsy:

1965/66           – rejs na Śmiałym wokół Ameryki Południowej
1972                – Transatlantyckie Regaty Samotnych Żeglarzy OSTAR na Polonezie
1972/73           – samotnie dookoła świata wokół 3 przylądków na Polonezie
1976/77           – z rodziną po Wielkich Jeziorach, Missisipi i przez Atlantyk na Polonezie
1980/81           – wyprawa antarktyczna Pogorii
1982/84           – pierwsza Szkoła Pod Żaglami na Pogorii
1985                – Szkoła Pod Żaglami dziewcząt do Kanady („Papugi”) na Pogorii
1985                – kanadyjska szkoła pod żaglami na Pogorii
1986/87           – dowództwo niemieckiego żaglowca pasażerskiego Atlantis
1988/89           – Międzynarodowa Szkoła Pod Żaglami na Pogorii wokół Hornu
1992                – transatlantyckie Grand Regatta Columbus ’92 na Fryderyku Chopinie
1994                – Szkoła Pod Żaglami, trasa Afryka Płd. – Karaiby na Fryderyku Chopinie
1999/2000       – samotnie dookoła świata na Lady B.