DKK

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Aktualności, strona 1 z 8

Wakacyjne spotkanie z książkami

Utworzono: 15.09.2023

Wakacyjne spotkanie z książką (a właściwie z książkami ) ???? w stęszewskim DKK odbyło się pod auspicjami ???? Emila Hakla i Barbary Włodarczyk i z tytułami: „O rodzicach i dzieciach” (pierwszego autora) oraz „Szalona miłość. Chcę takiego, jak Putin” (polskiej autorki). W każdej z nich widzimy nieco odmienne spojrzenie na świat ludzi należących – bądź co bądź – do jednej rodziny słowiańskiej.

Czerwcowe spotkanie z czeskim pisarzem

Utworzono: 03.07.2023

Na czerwcowe spotkanie stęszewskiego DKK zaprosiłyśmy (oczywiście metaforycznie – nie było seansu spirytystycznegoJ) Bohumila Hrabala z książką „Piękna rupieciarnia” – zbiorem opowiadań i wywiadów z autorem. Poruszane w niej były wątki biograficzne i autobiograficzne związane ze środowiskiem czeskiego pisarza, jak również pewne informacje dotyczące samej twórczości Hrabala.

 

 

18 maja - „Nielegalny. Moje dzieciństwo w RPA”

Utworzono: 25.05.2023

Majowe spotkanie stęszewskiego Dyskusyjnego Klubu Książki za nami, a nadchodzący Dzień Matki wydaje się dobrym punktem odniesienia do naszej lektury. Trevor Noah zadedykował bowiem swoją książkę „Nielegalny. Moje dzieciństwo w RPA” właśnie swojej matce – kobiecie, której zawdzięcza nie tylko życie, ale również wychowanie, wykształcenie, umiejętność odnalezienia się w różnych sytuacjach i właściwe podejście do zakazów i nakazów obowiązujących w kraju jego narodzin, czyli Republice Południowej Afryki. To właśnie matce zawdzięcza wiarę we własne możliwości i przekonanie, że wiele zależy od nas samych, jeżeli potrafimy o to walczyć.

"Enigma" Krzysztofa Koziołka

Utworzono: 25.05.2023

W czwartek, 27 kwietnia odbyło się kolejne w tym roku spotkanie stęszewskiego Dyskusyjnego Klubu Książki i było to spotkanie szpiegowsko-kryptologiczne z książką Krzysztofa Koziołka "Enigma. Liczba wszystkich liczb". Zapewne wielu z nas – zwłaszcza Wielkopolan – spotkało się już z tematem genialnej niemieckiej maszyny szyfrującej, z bezradnością europejskich kryptologów wobec jej tajemnicy, a przede wszystkim z błyskotliwością, przenikliwością umysłów i fenomenalnymi dokonaniami polskich matematyków w walce z jej niezdobytymi wieżami. 

 

30 marca - "Dziady i dybuki"

Utworzono: 02.04.2023

Marcowe spotkanie stęszewskiego Dyskusyjnego Klubu Książki za nami: tym razem gościła u nas pozycja Jarosława Kurskiego „Dziady i dybuki”. Ta wydawnicza „świeżynka” to książka autobiograficzna, historyczna, społeczna i detektywistyczna zarazem, bo autor z iście śledczym zacięciem tropi losy własnej rodziny: zarówno te przekazywane przez rodziców i dziadków, jak i te ukrywane skrzętnie, aby nigdy nie ujrzały światła dziennego.

Upór i umiejętności zawodowego dziennikarza, jakim jest Kurski, pozwoliły wielu faktom wyjść na jaw i ukazać koligacje rodzinne, oraz niesamowite wręcz dzieje jego rodziny na tle dwudziestowiecznej historii Polski i Europy (a niektóre wątki sięgają nawet dalszych części całego świata i obrazów polskiej współczesności XXI wieku…).

 

Fascynujący świat Chin - spotkanie 23.02.2023

Utworzono: 01.03.2023

Książka Mo Yana „Obfite piersi, pełne biodra” przeniosła nas do egzotycznych Chin w jeszcze bardziej „egzotyczne” czasy burzliwych przemian politycznych i społecznych, które miały miejsce w Kraju Środka od początku aż do połowy dwudziestego stulecia. Niemniej burzliwie toczyły się losy rodziny głównego bohatera i jednocześnie narratora powieści: rodzinne i polityczne uwikłanie jej członków w konflikty różnych frakcji i wojny między nimi nawzajem, jak też w walkę z japońskim najeźdźcą, stanowią prawdziwą plątaninę zależności – czasami trudną do zapamiętania.