DKK

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Aktualności, strona 1 z 10

Grudniowe spotkanie stęszewskiego klubu DKK

Utworzono: 13.12.2024

Burzliwa dyskusja połączona z wieloma osobistymi doświadczeniami uczestników – tak w skrócie można opisać atmosferę grudniowego spotkania stęszewskiego klubu DKK. A wszystkiemu winna (nomen omen) była książka Ewy Winnickiej "Angole", w której autorka przeprowadza rozmowy z Polakami mieszkającymi i pracującymi w Wielkiej Brytanii.  Mnogość i różnorodność ich przeżyć i dróg zawodowych świadczy o niezwykłej złożoności problemów migracyjnych.

Jubileusz 15-lecia stęszewskiego DKK

Utworzono: 10.10.2024

Napisać, że wrześniowe spotkanie stęszewskiego DKK już za nami, to tak, jakby nic nie napisać. Wrześniowe spotkanie było bowiem wyjątkowe i niezwykłe, ponieważ świętowaliśmy jubileusz 15-lecia istnienia naszego klubu.

 

Spotaknie odbyło się w naszej bibliotece 26 września 2024 r.

 

Zaprosiliśmy z tej okazji jedną z koordynatorek wojewódzkich klubów DKK, Panią Aleksandrę Białek-Borsuk, która uświetniła nasz jubileusz prelekcją na temat literatury dalekiej Azji, ze szczególnym uwzględnieniem japońskiej. Nie bez powodu właśnie taki temat pojawił się na wstępie, bo lekturą, którą zaplanowaliśmy na wrzesień była książka Toshikazu Kawaguchi’ego Zanim wystygnie kawa.

 

Zachęcamy do obejrzenia zdjęc z wydarzenia w naszej galerii.

Sierpniowe spotkanie DKK

Utworzono: 26.08.2024

Czas letnich urlopów upłynął członkom stęszewskiego Dyskusyjnego Klubu Książki na czytaniu – między innymi książek Niebo koloru siarki (K. Westö) i – autorstwa laureatki Nagrody Bookera 2019, Bernardine Evaristo – Dziewczyna, kobieta, inna. Sierpniowe spotkanie było więc pełne przemyśleń i opinii, zwłaszcza że klubowicze, spragnieni zapewne literackiej uczty, stawili się w wyjątkowo dużym gronie.

Smażone zielone pomidory

Utworzono: 29.06.2024

Czerwcowa lektura stęszewskiego DKK przeniosła czytelników do Stanów Zjednoczonych, a konkretnie Alabamy dwudziestego wieku, przy czym rozpiętość czasowa jest dość duża, bo od końca lat 20. aż do 80. tego stulecia. Równie bogata i różnorodna jest w książce plejada bohaterów i wydarzeń, ale finalnie okazuje się, że niemal wszystkie postaci łączy bądź to pokrewieństwo lub powinowactwo, bądź wspólne życie społeczne, a nawet międzypokoleniowa przyjaźń. Mowa o kultowej już – jak twierdzą niektórzy – powieści Fannie Flagg Smażone zielone pomidory, w której meandry losów mieszkańców Whistle Stop i okolic splatają się w różnobarwną mozaikę połączoną w nieoczekiwany sposób.

Fredrik Backman "Zwycięzcy"

Utworzono: 27.05.2024

Majowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Stęszewie za nami: tym razem przenieśliśmy się do chłodnej Szwecji i to w jej najbardziej surowej odsłonie. Oddalone od aglomeracji małe miasteczka położone pomiędzy dziczą a pustką, skazane na wzajemne tolerowanie się jedynie z konieczności, bo więcej je dzieli, niż łączy, stanowią obraz świata, w którym klimat jest najmniejszym z problemów, chociaż przyroda funduje ich mieszkańcom sporo niespodzianek. Jeżeli dodamy do tego dwie rywalizujące ze sobą drużyny hokejowe wraz z ich kibicami (do których należą nota bene wszyscy mieszkańcy obu miasteczek), wokół których kręci się życie prywatne i zawodowe ludzi, oraz polityczne i społeczne instytucji publicznych, to otrzymamy mieszankę piorunującą.

Spotkanie DKK 25.04.2024 r.

Utworzono: 29.04.2024

Świat wirtuozów muzyki klasycznej przedstawiony przez Agatę Romaniuk w książce "Proste równoległe" na chwilę zagościł w Bibliotece w Stęszewie, a to dlatego, że właśnie odbyło się kwietniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, podczas którego tę konkretnie lekturę omawialiśmy. Zabrzmiało trochę szkolnie, ale powieść Romaniuk nie miała nic wspólnego z nudą kojarzoną zwykle ze szkolnymi lekturami. Wręcz przeciwnie: wszyscy zgodzili się, że zarówno środowisko skrzypaczek (i innych instrumentalistów) żyjących w powojennej Polsce, jak i politycznie i społecznie trudne czasy PRL-u, skomplikowane wybory życiowe bohaterek, a nawet podszyta kryminałem intryga zostały przez autorkę przedstawione w sposób subtelny i „nienachalny” (cytując klasyka, czyli Panią Czubaszek).