DKK

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Aktualności, strona 1 z 9

Fredrik Backman "Zwycięzcy"

Utworzono: 27.05.2024

Majowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Stęszewie za nami: tym razem przenieśliśmy się do chłodnej Szwecji i to w jej najbardziej surowej odsłonie. Oddalone od aglomeracji małe miasteczka położone pomiędzy dziczą a pustką, skazane na wzajemne tolerowanie się jedynie z konieczności, bo więcej je dzieli, niż łączy, stanowią obraz świata, w którym klimat jest najmniejszym z problemów, chociaż przyroda funduje ich mieszkańcom sporo niespodzianek. Jeżeli dodamy do tego dwie rywalizujące ze sobą drużyny hokejowe wraz z ich kibicami (do których należą nota bene wszyscy mieszkańcy obu miasteczek), wokół których kręci się życie prywatne i zawodowe ludzi, oraz polityczne i społeczne instytucji publicznych, to otrzymamy mieszankę piorunującą.

Spotkanie DKK 25.04.2024 r.

Utworzono: 29.04.2024

Świat wirtuozów muzyki klasycznej przedstawiony przez Agatę Romaniuk w książce "Proste równoległe" na chwilę zagościł w Bibliotece w Stęszewie, a to dlatego, że właśnie odbyło się kwietniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, podczas którego tę konkretnie lekturę omawialiśmy. Zabrzmiało trochę szkolnie, ale powieść Romaniuk nie miała nic wspólnego z nudą kojarzoną zwykle ze szkolnymi lekturami. Wręcz przeciwnie: wszyscy zgodzili się, że zarówno środowisko skrzypaczek (i innych instrumentalistów) żyjących w powojennej Polsce, jak i politycznie i społecznie trudne czasy PRL-u, skomplikowane wybory życiowe bohaterek, a nawet podszyta kryminałem intryga zostały przez autorkę przedstawione w sposób subtelny i „nienachalny” (cytując klasyka, czyli Panią Czubaszek).

Marcowa podróż do Szwecji, 21.03.2024r.

Utworzono: 25.03.2024

Rok 2024 okazuje się dla stęszewskiego Dyskusyjnego Klubu Książki rokiem podróży przez świat. Styczeń spędziłyśmy w Turcji, w lutym wypłynęłyśmy w rejs polskim transatlantykiem, a marzec jest okazją do odwiedzin w Szwecji i dyskusji o tym, z jakimi problemami borykają się Szwedzi. Do tego często idealizowanego kraju zabrała nas Katarzyna Tubylewicz z książką „Moraliści. Jak Szwedzi uczą się na błędach i inne historie”.

„Lucky Ship” czyli lutowy rejs Batorym, 29.02.2024r.

Utworzono: 18.03.2024

Na drugim w tym roku spotkaniu DKK skorzystałyśmy z niepowtarzalnej okazji wypłynięcia w sentymentalny rejs kultowym polskim transatlantykiem. Dla jednych była to podróż przez wspomnienia i retrospekcje, dla innych pierwsze zetknięcie z pięknym olbrzymem. Wszystko to za sprawą Bożeny Aksamit i jej reportażu „Batory. Gwiazdy, skandale i miłość na transatlantyku”.

Wszystkie kolory Stambułu 25.01.2024

Utworzono: 23.02.2024

2024 rok zaczęłyśmy z przytupem, przenosząc się do największego i najludniejszego miasta w Turcji. Zabrała nas tam Elif Shafak autorka powieści - Bękart ze Stambułu. Shafak jest jednocześnie jedną z czołowych tureckich feministek, za swój aktywizm na rzecz praw kobiet została w swoim kraju wyklęta.

Lista książek Dyskusyjnego Klubu Książki 2024

Utworzono: 16.02.2024

Dyskusyjny Klub Książki obchodzi w tym roku 15-lecie swojej działalności.

Zapraszamy wszystkich do dołączenia do grona Klubowiczów.

Na zachętę przedstawiamy listę książek, które będziemy czytali w DKK w tym roku.